Hanna-Leena Laszka, Villa Senobia
Aiemmin markkinointialalla työskennellyt Laszka otti askeleen kohti uutta uraa hakemalla Ikaalisten käsi- ja taideteollisuusoppilaitokseen opiskelemaan huonekalujen entisöintiä ja verhoilua. Kolmivuotinen koulutus johtaa artesaanin ammattiin, ja osa-aikainen yrittäjyys mahdollistaa opintojen rahoittamisen.
Vanhan hirsitalon siirtoprojektista alkanut matka entisöinnin parissa
Hanna-Leena Laszka muutti miehensä kanssa pääkaupunkiseudulta Kangasalan Sahalahdelle vuonna 2018. Pariskunta oli aloittanut vanhan hirsitalon siirtoprojektin jo muutamaa vuotta aiemmin, kun he ottivat Laszkan suvun 1700-lukulaisesta talosta rungon talteen ja siirsivät sen Sahalahdelle. Vaikka Laszka oli Helsingissä asuessaan käynyt kuuden vuoden ajan huonekalujen entisöintikurssilla, kiinnostus ja osaaminen entisöintiin, verhoiluun ja vanhojen ikkunoiden kunnostukseen kasvoi taloprojektin edetessä. Pirkanmaalle muutettuaan hän kävi myös Ahjolan verhoilukursseilla.
Laszka oli vuosia tehnyt päivätyötä markkinoinnin parissa, mutta entisöinti ja kunnostusprojektit kypsyttivät ajatusta alanvaihdosta. Vuonna 2023 hän hakeutui Ikaalisten käsi- ja taideteollisuus oppilaitokseen opiskelemaan huonekalujen entisöintiä ja verhoilua. Kolmen vuoden ammattikoulutuksesta valmistuu virallisesti Artesaaniksi.

Opintojen aloittaminen ja elämän rahoittaminen niiden aikana ei kuitenkaan ole itsestään selvä asia, kun on ollut työelämässä jo vuosia. ” Tämän ikäiselle ihmiselle on iso juttu rahoittaa omia opintoja”, Laszka sanoo. Aiemman kokemuksen ja osaamisen ansiosta hän saattoi perustaa oman yrityksen jo opintojen ensimmäisenä vuonna. Osa-aikaisen yritystoiminnan tavoitteena on kartuttaa asiakaskuntaa ja rahoittaa opintoja.
Toisaalta alalla on myös luonnollista toimia yrittäjänä. ” Tämän alan työpaikkoja ei paljon ole, vaan ala ikään kuin johdattaa yrittäjyyteen. En ollut ikinä aiemmin ajatellut, että minusta tulisi yrittäjä, mutta nyt idea on hyvin kirkas,” Laszka kertoo. Hän mainitsee myös aikuiskoulutustuen, jota sai 15 kuukauden ajan, mutta loppupäästä opinnot on rahoitettava muulla tavoin. Suomen hallitus lakkautti kyseisen tuen kesäkuussa 2024, joten sitä eivät uudet aikuisopiskelijat enää voi hakea.


Työväline hankintoja Leader-tuella
Laszka toimii aktiivisena vapaaehtoistyöntekijänä Vilpeilän kylätalolla Sahalahdessa ja oli sitä kautta kuullut Leader-tuista. ”Samoihin aikoihin, kun olin kuullut Kantrista, niin he tulivat kylälle pitämään hanke- ja rahoitusinfoa. Sain silloin mietittyä asiantuntijan kanssa omaa tilannettani tarkemmin”, Laszka kertoo. Osa-aikaisen yritystoiminnan käynnistystuki, 5000 euroa, osoittautui kiinnostavaksi tukimuodoksi juuri aloittelevalle yrittäjälle, joka opiskeli yhtä aikaa.
Yrittäjille suunnattuja tukia ei voi käyttää palkan maksuun, mutta niitä voi hyödyntää yritystoiminnan kehittämiseen tai käynnistämiseen meneviin kuluihin, kuten asiantuntijapalveluihin ja pieniin hankintoihin. Laszka teetti asiantuntijan avulla yritykselleen, Villa Senobialle, omat nettisivut, sekä valokuvia. Lisäksi hän on ostanut pienkoneita ja laitteita, kuten maaliruiskun ja infrapunalämmittimen ikkunan kunnostukseen. Hankintalistalla on vielä ainakin tahko, sekä pienempiä työkaluja, kuten timanttiviilasetti ja puun työstöön tarkoitettuja työkaluja.
”Jotain tietysti löytyi ennestäänkin, mutta tässä työssä tarvitsee tietynlaisia erityisvälineitä. Tuen avulla olen voinut hankkia tiettyjä välineitä nyt nopeammin ja pyytää tarjouksia isommista köntistä työkaluja, jotta raha tulee mahdollisimman järkevästi käytettyä. Esimerkiksi puristimia, joita tarvitsee useita eri kokoja, ” Laszka iloitsee.
Tukea voisi käyttää myös esimerkiksi markkinointimateriaalien suunnitteluun tai markkinointisuunnitelman teettämiseen, jos siihen ei ole omaa osaamista, kuten Laszkalla. ” Hyvä puoli on, että olen tehnyt myyntiä ja markkinointia pitkään työkseni, se tulee helpottamaan elämääni yrittäjänä. Olen tottunut hinnoittelemaan palveluita.”

Uusi työ ja elämäntilanne ovat lisänneet omaa hyvinvointia
Vaikka Ikaalisten käsi- ja taideteollisuusoppilaitos on noin 1,5 tunnin ajomatkan päässä kotoa, Laszka nauttii opinnoistaan. Hän yöpyy paikkakunnalla satunnaisesti, ja voi hyödyntää opiston verstasta myös ilta-aikaan. Teoriaopintoja ei ole paljoa, joten fyysistä työtä saa oikeasti tehdä paljon.
Uudessa työssä Laszkaa viehättääkin se, että siihen ei kyllästy ja saa tehdä monipuolisesti erilaisia asioita käsillä. ”Yritysmarkkinoinnin parissa istuin päivät koneella enkä usein edes tiennyt mitä kautta asiakkaat ovat meidät loppujen lopuksi löytäneet. Tässä työssä näkee työnsä jäljen paljon paremmin ja välittömästi. Fyysisestikin minulla on paljon parempi olo nyt,” Laszka sanoo.
Asiakkaita on vuoden yrittäjänä toimimisen jälkeen riittänyt niin paljon, että kuluneena kesänä Laszka sai työllistettyä itsensä täysin. ”Asiakkaat löytävät minut työn ja tuttujen kautta ja esimerkiksi Sahalahden Suvimarkkinoilla olin pitämässä kojua ja sain tarjouspyyntöjä”.
Kokonaisuudessaan hanke, eli rahoituksen toimenpiteet, on tarkoitus saattaa loppuun vuoden 2025 aikana. ” Hyvä, että on peliaikaa, eikä tarvitse tehdä kaikkia hankintoja kerralla. Koko ajan tehdessä huomaa, mikä itselle on kätevä ja mitä tarvitsee. Tässä työssä tulee käytettyä monenlaisia työkaluja mitä ei itseltä vielä löydy”. Koska rahoitus maksetaan vasta jälkikäteen, on myös hyvä, että kuluja voi voi ajoittaa pidemmälle aikavälille, näin omatkin rahat riittävät paremmin.
Lue lisää yritystuista
